THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Španělští conquistadoři berou ztečí evropská srdíčka třetím podáním. Ač tenisově jde o nemyslitelnou věc, toreros úderného speed metalu se přes velké tápání na prvotině "Shadowland" prezentovali vcelku akceptovatelnou kolekcí "The Hall Of The Olden Dreams", na níž sice nepřinesli vůbec nic výjimečného nebo nedej Bože z vlastní hlavy, ovšem spatlaný Huhu-koktejl s neoddiskutovatelným aroma italských mečounů RHAPSODY dal ve výsledku docela slušnou opičku.
Čekalo se jen, zda moji jmenovci vyválčenou pozici potvrdí, rozvinou nadějný koncept, případně přidají vlastní gesicht. No, od prvního záseku o "Srdci z kamene" je jasné, že se tak bohužel nestalo. Jakoby ubylo nosných melodií. Ano, všechny jsou pěkně vyprsené, postavené na odiv, převážně v nich zvoní všechny zvony světa a chóry mají pré. Ano, kytaristé nástroje nešetří, bublají o sto sedm, arpeggio střídá arpeggio, klávesy stále mění rejstříky od spinetu až po cemballo a ani ony nezůstávají strunám nic dlužny. Jenže co je to všechno platné, když s výjimkou docela povedené balady "Your Symphony" je šumafuk jakou skladbu právě posloucháte, všechny splynou v jedno velké zašmodrchané klubko? Jen další důkaz toho, jak urputnost a provedení v budovatelském nadšení totálně zahubilo myšlenku i náladu možná původně chtěnou.
Vrchol špatnosti hledejme pod závěrečnou "Dies Irae (Amadeus)", což je do jisté míry předělávka Wolfganga Amadea Mozarta, zbytek pak dodal guitarero Enrik Garcia z vlastní dílny. Pokud si pamatuje Formanův film, jistě vám v paměti utkvěla scéna, kdy Mozart diktuje na smrtelné posteli své Requiem: „Confutatis… tadada-tata, tadada-tata… maledictis…“, a víte přesně o co kráčí. Zubem času prověřenou klasiku nezabiješ, problém samozřejmě spočívá v těch „nových“ pasážích, respektive v jejich vzájemném propojení. Taktéž nechápu, jak si může průměrná zpěvačka, jakou bezesporu je Elisa C.Martin, dovolit zpívat operním sopránem, když její hlasový fond mnohdy stěží stačí na domovské rockové polohy? Výsledek podle toho také vypadá! Po skvělých námluvách s vážnou hudbou v podání RHAPSODY nebo AT VANCE skutečně neuvěřitelně plytký, až urážející pokus. Chudák Amadeus se jistě v hrobě obrací…
Výsledné rozhodnutí ať si každý udělá sám. Komu stačí dva šlapáky, šestnáctkové hoblovačky a rychlé prsty na strunách či klávesách, nemůže na "The Gates Of Oblivion" šlápnout vedle. Pokud ale chcete něco víc, esprit neslyšeného, vlastní invenci a hledačství, poohlédněte se raději někde v sousedství. Vylepšená produkce nebo mastering ve Finnvoxu totiž není tou cestou ven z bludného kruhu a průměrný materiál rozhodně nespasí.
Jak nazvat kopii z kopie? Plagiát na druhou? Tak přesně takhle zní DARK MOOR. Další zbytečná deska plná speedových pseudosymfonických klišé. Proboha, proč dokola vydávat stále to samé?!? Umět rychle hrát přece ještě neznamená, že se to dá i poslouchat bez osypání po celém těle.
4,5 / 10
Elisa C. Martin
- zpěv a sbor
Enrik Garcia
- kytary
Albert Maroto
- kytary
Robert Peňa de Camuz
- klávesy
Anan Kaddouri
- basa
Jorge Saez
- bicí
a hosté
-
1. In The Heart Of Stone
2. A New World
3. The Gates Of Oblivion
4. Nevermore
5. Starsmaker (Elbereth)
6. Mist In The Twilight
7. By The Stange Path Of Destiny
8. The Night Of The Age
9. Your Symphony
10. The Citadel Of The Light
11. A Truth For Me
12. Dies Irae (Amadeus)
The Gates Of Oblivion (2002)
The Fall of Melnibone (MCD) (2000)
The Hall of The Olden Dreams (2000)
Shadowland (1999)
Flying (demo) (1999)
Dreams of Madness (demo) (1998)
Tales of The Dark Moor (demo) (1996)
Vydáno: 2002
Vydavatel: Arise / SPV
Stopáž: 55:58
Produkce: Luigi Stefanini a DARK MOOR
Studio: New Sin Studios, Finnvox
vyborny album,spolu s albumom hall of the olden dreams to naj co dark moor kedy vydali...skvela stara partia spolu s elisou c. martin..
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.